Home Auto HiFi Nejčastější problémy a chyby při instalacích
 

 


Nejčastější problémy a chyby při instalacích Tisk
Pátek, 26. 03. 2010 | Počet zobrazení: 8554
Bookmark and Share

10Nikdo není dokonalý všeználek a v oboru autohifi to platí více než jinde. Každý, kdo se vrhne do zlepšení audio výbavy svého vozu jako úplný začátečník naseká nevědomě spoustu chyb a když nemá někoho, kdo mu daným problémem poradí, může být z výsledku instalace přinejmenším nespokojený. 

V horším případě může zničit všechny komponenty, které pro zlepšení audio instalace nakoupil. V následujících 10ti bodech stručně nastíním nejčastější chyby a problémy, ke kterým dochází při instalaci autohifi.

1. nesprávný průřez napájecího vodiče ( kabelu )

Zesilovač je napájen 12V. Čím vyšší je jeho výkon, tím vyšší má spotřebu ( udáváno v Ampérech ).  Správný průřez napájecího vodiče je nutný pro dostatečný přenos energie potřebný pro chod zesilovače. Přibližnou spotřebu zesilovače lze zjistit jednoduchým výpočtem: RMS výkon (x) 2 (:) 12. Např. zesilovač o RMS výkonu 500W x 2 : 12= 83A. U kvalitního vodiče je vždy uváděno, kolik Ampér je schopný přenést a tímto zvolíme průřez a vodič vhodný pro náš zesilovač. Pokud použijete vodič s nedostatečným přůřezem a přenosem, nikdy nemůžete docílit hodnoty výkonu zesilovače, jež má uvedenou ve své specifikaci.

 

2. nesprávné signálové kabely

Signálové kabely by měli mít alespoň jedno stínění. Kvalitní kousky mají stínění několikanásobné a bývají také opatřeny vychytávkami jako jsou zlacené nebo platinované RCA konektory ( tato úprava zlepšuje vodivost ). Jednoduše lze říci, že dobré signálové kabely zajišťují zvuk bez rušivých elementů ( pazvuků ). Několikanásovné stínění a kvalita použitých vodičů ( nejčastěji stříbřené vodiče ) v signálovém kabelu tyto pazvuky eliminují na minimum.

 

3. nesprávné vedení signálových kabelů

I ty sebelepší signálové kabely nezajistí čistý zvuk bez pazvuků v případě, že při instalaci vedete signálové kabely společně s napájecím kabelem. Napájecím vodičem prochází velké množství energie a signálové kabely poté zachytávají pazvuky pramenící z přenosu této energie. Proto je potřeba vést signálové a napájecí kabely oddělenou cestou – nejčastěji levým  a pravým vnitřním prahem ( pod izolačním kobercem ) automobilu.

 

4. nesprávné ukostření

Není-li minusový ( kostřící ) vodič zesilovače natažen přímo na minusový pól autobaterie, použijte např. ukostření na šroub pásů v podlaze vozu. Je však nutné, aby toto ukostření bylo vedeno přímo kov na kov ( kabelové oko na čisté místo bez zbytků laku či zbytků koberce ). Pokud toto ukostření bude nedostatečné, může se stát že se zesilovač vůbec nezapne nebo se bude po vybuzení na vyšší hlasitost vypínat. Špatné ukostření může být  nezřídka následkem také ( stejně jako v případě nekvalitních sig.kabelů nebo jejich nesprávného vedení ) rušivých pazvuků.

 

5. pojistka nesprávné hodnoty

Je-li pojistka umístěná na hlavním napájecím vodiči příliš slabá a jistí zesilovač(e) s vyšší spotřebou než je její hodnota, je jisté že při vyšším vybuzení zesilovače nevydrží a praskne. Správnou hodnotu pro danný zesilovač zjistíte po přečtení bodu 1.

 

6. hlavní pojistka příliš daleko od zdroje energie ( autobaterie )

Pojistkové pouzdro s hlavní pojistkou ( nebo jističem ) musí být umístěno na přívodním napájecím vodiči maximálně 30 – 45 cm od autobaterie ( vzdálenost pojistkového pouzdra s pojistkou od plusového pólu autobaterie ). Je-li dále nebo dokonce chybí úplně a dojde-li ke zkratu v autohifi instalaci ( na vodiči mezi pojistkou a autobaterií ), může hrozit i požár vozu.

 

7. nesprávné umístění kapacitoru

Kapacitor je jakýsi přechodový článek energie mezi autobaterií a zesilovačem. V žádném případě nazastupuje autobaterii ( jak je i v dnešní době stále někým tvrzeno ). Dokáže potřebnou energii pro zesilovač dodat mnohem rychleji než autobaterie. Také proto musí být jeho umístění na napájecím vodiči ve vzdálenosti maximálně 40 cm od zesilovače. S roustoucí vzdáleností se úměrně snižuje i jeho účinnost.

 

8. nesprávný průřez reproduktorových kabelů

Pro více pásmové reproduktory je vhodné použít kabely o průřezu 1.5 až 2.5 qmm ( platí pro reproduktory se zatížením do 100W RMS nebo pro reproduktory zapojené pouze na autorádio   ). Pro reproduktory se zatížením do 200W RMS jsou potřeba již kabely o průřezu 3.3 qmm. U subwooferů je nutné použít kabely s průřezem od 3.3 – 4.0 qmm ( do zatižení cca 500W RMS ) a pro subwoofery se zatížením nad 500W RMS jsou více než vhodné kabely o průřezu 6.0 qmm. Pokud použijete kabely s nevhodným průřezem, hrozí nedostatečný přívod „štávy“ do reproduktorů, které má za následek zkreslený zvuk či nemožnost plného vybuzení reproduktoru.

 

9. nedokonalé umístění reproduktorů

Reproduktory je vždy potřeba umístit na suché místo ( pokud vám do dvěří nebo do jiného umístění reproduktorů teče voda, hrozí zkrat nebo nevratné poškození koše či jiné součásti reproduktorů ). Důležité je také zajistit to, aby se přípojné konektory nedotýkaly např. plechové výpně dveří a také aby se neizolované místa reproduktorového kabelu nedotýkali plechových a kovových míst ve vozidle. Pokud dojde ke kontaktu neizolovaného kabelu či konektoru reproduktoru s kovem, hrozí zkrat, který se projeví přinejmenším vypínám zesilovače ( toto platí jak pro externí zesilovač tak pro zesilovač v autorádiu ).

 

10. nedostatečný objem ozvučnice subwooferu

Každý subwoofer potřebuje ozvučnici. Jedná se o jakýsi pracovní prostor, bez kterého subwoofer nemůže naplno ukázat co v něm je. Existuje mnoho velikostí subwooferů od mnoha výrobců – jedno však mají společné. Tím mám na mysli objem ozvučnice. Bez dostateného objemu, který bývá vetšinou doporučen výrobcem není možné docílit hudebního přednesu udávaného v technické specifikaci danného subwooferu. Proto vždy dodržujte parametry nejen ozvučnic ale také délky bassreflexů. Jedině pak bude vaše snažení odměněno tím správným basem.

+/-
Přidat komentář
Jméno:
Email:
Web:
Název:
 
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate:
:?::(:sleep::););)):0
 
Bezpečnostní kód
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).
+/- Komentářů(3)
Přidat Nový
 • Venca - Super článek
  |18. 04. 2012 - 16:49 |
  Moc dobře napsaný, dík :)
 • MsGazman - Dotaz
  |08. 01. 2017 - 16:59 |
  Zdravim chci se zeptat na věc ohledně kabelů. Na videu co je v odkazu https://www.youtube.com/watch?v=cI3kf7ROc_c maji chlapy signalové kabely v platě se zesilovači všechny kabely u sebe i signálové kostry a napájecí. Lze aby to fungovalo bez problémů? Dal se chci zeptat jak byste řešili 2 zesilovače jeden má 2x20 pojistku a druhy 2x40 pojistku. Menší chci na repro větší na woofer. Chci vědět průřez napájecího kabelu jak rozbočení když v jednom zesi je díra na kabel 10mm a v druhem max. 25 mm. Chci tam mit i kapacitor. Díky
 • Marek
  |08. 08. 2017 - 10:11 |
  Hodně dobrý článek.. podobně odborných je málo. V kombinaci s tímto - https://www.2din.cz/neco-spatne-funguje/mam-sound-system-a-nefunguje-zvuk/, pokud někdo chce dělat zvuk na škodě, bude docela dobře.
 
Joomla SEO powered by JoomSEF