Home Old school Polski Fiat - Polák
 

 


Polski Fiat - Polák Tisk
Středa, 22. 12. 2010 | Počet zobrazení: 7850
Bookmark and Share

Polski_Fiat_about_tunigPo delší době tu máme zase auto, které do sekce Old School patří jako ušité. Je sice trochu netradiční, ale to je vlastně dobře. Představujeme vám Polského Fiata 126 jehož majitelem není nikdo jiný, než polský úpravce Rafal Sokolowski.

 

Tento model se v Polsku vyráběl velmi dlouho a prošel hned několika vývojovými obměnami. A jak to všechno začalo? V roce 1967 byla podepsána smlouva s automobilkou Fiat o licenční výrobě tohoto modelu, který využíval karoserii z moderního Fiatu 125. Podvozek, motor a interiér byl ze staršího modelu Fiat 1300 a Fiat 1500. Agregát a podvozkové části byly na svou dobu velmi nadčasové a proto by se dalo říci, že polský automobilový průmysl tímto krokem neudělal krok vedle. Ze začátku se auta montovala z italských součástek, ale později se již přešlo na díly vyrobené v Polsku. Polski Fiat se prodával i v zahraničí v prodejnách firmy Fiat jako levnější alternativa italského Fiatu 125. Od spuštění výroby v roce 1967 až po ukončení produkce v roce 1991 prošel několika modernizovanými etapami, které postupně vylepšovaly celý vůz. Například: původní model měl řadicí páku pod volantem, rovnou palubní desku bez vystouplé kapličky přístrojů a mohutnější kliky dveří. Postupem času byly chromové díly nahrazeny levnějšími plastovými.

Rafalovi přišel pod ruce modernizovaný model z roku 1977, který už měl většinu těchto moderních dílů, včetně programovacího voliče cyklovače stěračů. Právě zmiňované plastové díly karoserie se úpravci vůbec nelíbily a proto se rozhodl je nahradit těmi původními ze staršího modelu. Jedná se o masku chladiče se čtveřicí předních světlometů, otěrové lišty a lišty prahů, nebo mřížky na C-sloupcích. Přední světlomety dostaly žlutý podkres, aby vizuálně ladily s přídavnými mlhovkami ve stejném odstínu. Zadní lampy jsou zcela unikátní díky čirému překrytí blikrů, navíc jsou vybaveny moderní technologií s LED diodami. Novotou září i chromovaná vnější zpětná zrcátka od firmy Vitaloni. Karoserii pokrývá originální žlutý odstín automobilky Fiat Jounquil.

Rafal se zabývá instalacemi vzduchových podvozků a proto byl tento typ odpružení jasnou volbou. Jednak to podtrhne celkový vzhled auta a také proto, že se instalacemi airridů zabývá. Po vypuštění vzduchu z měchů si Polák lehne pěkně na břicho. Dokonce až natolik, že se 14 palcová drátěná kola začnou schovávat do podběhů. Celkově výrazného snížení bylo rovněž dosaženo nazutím pneumatik o rozměrech 165/60 R14. Další úpravy už podvozek dychtivě očekává.

V motorovém prostoru se ukrývá silnější z dvojice originálně nabízených motorizací. Její obsah je 1,5 litru a produkuje slušných 76 koní. Samotný agregát pokrylo sem tam trochu té barvy, hlavně v oblasti sání, nádobky provozních kapalin získaly chromové uzávěry. Přehlédnout se nedá ani hlasitá famfára klaksonu.

Je až k neuvěření, že interiér je původní. Sedadla jsou i po těch letech jako nová. Tehdy se totiž vyráběly věci, které i něco vydrží, ne jako dnes. Volant s dvojitou obručí pochází ze staršího modelu, naopak hlavice řadicí páky je moderním produktem firmy Isotta. Hranatá kaplička přístrojů sdružuje jen tachometr cejchovaný do 180 km/h, ukazatel teploty chladicí kapaliny a palivoměr. Ve střední části palubní desky se nachází DVD jednotka Clarion VRX 578 s vyjížděním LCD monitorem a pod ní ovládací panel vzduchového podvozku s dálkovým ovladačem hifiaparatury a nostalgicky položenou fajfkou. Přední 20 cm třípásmové reproduktory si našly místo v laminátových schránkách na podbězích kol, zadní 13 cm dvoupásma na platu zadního okna. Kufr zabírá velká subwooferová bedna osazená basákem Intimity Kappa. Za ní se schoval systém vzduchového podvozku i dvojice zesilovačů JBL.

Rafal dokázal ze svého Poláka udělat velmi zajímavé auto. Se svými úpravami ještě není zdaleka hotov a tak jsem jen zvědavý v jaké fázi ho uvidíme na letošních akcích pořádaných soutěží Tuning Cup, kde se objevoval i v minulém roce.

+/-
Přidat komentář
Jméno:
Email:
Web:
Název:
 
:D:angry::angry-red::evil::idea::love::x:no-comments::ooo::pirate:
:?::(:sleep::););)):0
 
Bezpečnostní kód
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).
+/- Komentářů(0)
Přidat Nový
 
Joomla SEO powered by JoomSEF