Rozzařte si zahradu i na podzim: Tipy na trvalky kvetoucí na podzim
Astra (Aster)
Astry, česky kopretiny, patří mezi nejoblíbenější trvalky kvetoucí na podzim. Tyto krásky rozzáří vaši zahradu záplavou barev od bílé přes růžovou a fialovou až po sytě modrou. Kvetou od konce léta až do prvních mrazů a poskytují tak potravu včelám a motýlům v době, kdy už většina ostatních květin odkvetla. Existuje mnoho druhů a kultivarů aster, liší se výškou, tvarem i barvou květů. Pro podzimní kvetení jsou vhodné například astra keříčkovitá (Aster dumosus), astra novoanglická (Aster novae-angliae) nebo astra štíhlá (Aster laevis). Při výběru aster dbejte na to, aby se jim na vaší zahradě dařilo. Většina aster má ráda slunné stanoviště a propustnou půdu. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříte další kvetení a prodloužíte si tak radost z barevných květů až do pozdního podzimu.
Rozchodník (Sedum)
Rozchodníky patří mezi oblíbené trvalky kvetoucí na podzim, které svými pestrými květy rozzáří nejednu zahradu i v době, kdy už většina rostlin dávno odkvetla. Tyto nenáročné rostliny se pyšní dužnatými listy, které jim umožňují dobře snášet sucho a prosperovat i na slunných stanovištích s chudší půdou. Existuje mnoho druhů a kultivarů rozchodníků, které se liší výškou, tvarem i barvou listů a květů. Mezi oblíbené druhy patří například rozchodníkovec nachový (Sedum telephium), který kvete od srpna do října růžovými, červenými nebo bílými květy. Dalším oblíbeným druhem je rozchodník skalní (Sedum reflexum), který se vyznačuje žlutými květy a plazivým růstem. Rozchodníky jsou ideální volbou pro skalky, suché zídky, ale i pro okraje záhonů a nádoby. Pro bohaté kvetení je důležité zajistit jim dostatek slunce a propustnou půdu. Na podzim po odkvětu stačí rostliny seříznout a na jaře znovu obrazí.
Třapatka (Rudbeckia)
Třapatka (Rudbeckia) je doslova královnou podzimní zahrady. Tato nenáročná trvalka rozkvétá koncem léta a svými zářivými květy, připomínající slunce, nás těší až do prvních mrazů. Existuje mnoho druhů třapatek, od nízkých kompaktních rostlin vhodných do skalek až po vysoké dominantní druhy, které se vyjímají v zadních partiích trvalkových záhonů. Třapatky preferují slunné stanoviště a propustnou, mírně vlhkou půdu. Jsou relativně odolné vůči suchu a škůdcům. Pro bohaté kvetení je vhodné třapatky jednou za čas přihnojit a odkvetlé květy pravidelně odstraňovat. Tím podpoříte tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Kromě tradičních žlutých květů existují i odrůdy s květy oranžovými, červenými, hnědými a dokonce i s květy plnými. Díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení jsou třapatky skvělou volbou pro všechny, kteří chtějí mít na zahradě krásné a barevné květiny až do pozdního podzimu.
Název rostliny | Období květu | Barva květu | Výška (cm) | Náročnost pěstování |
---|---|---|---|---|
Astra křovitá (Aster dumosus) | Září - říjen | Růžová, fialová, bílá | 30-60 | Nenáročná |
Rozchodníkovec nachový (Sedum telephium) | Srpen - září | Růžová, červená, bílá | 30-60 | Nenáročná |
Záplevák japonský (Anemone hupehensis) | Srpen - říjen | Růžová, bílá | 60-90 | Středně náročná |
Jiřina (Dahlia)
Jiřina je královnou podzimní zahrady. Její zářivé barvy, od bílé přes žlutou a oranžovou až po temně rudou a fialovou, rozzáří každý záhon i v době, kdy už většina ostatních květin dávno odkvetla. Jiřiny kvetou od července až do prvních mrazů, a tak si jejich krásu můžeme užívat opravdu dlouho. Existuje nepřeberné množství odrůd lišících se vzrůstem, tvarem i barvou květů. Nízké odrůdy se hodí do květináčů a truhlíků, vysoké druhy vyniknou spíše na záhoně. Péče o jiřiny není náročná. Důležité je zajistit jim slunné stanoviště a propustnou půdu. Během vegetace je potřeba jiřiny pravidelně zalévat a přihnojovat. Na zimu je nutné hlízy jiřin vyjmout ze země a uskladnit je na suchém a chladném místě. S trochou péče se tak z jiřin můžeme těšit několik let.
Záplevák (Helenium)
Záplevák (Helenium) patří mezi trvalky kvetoucí na podzim, které rozzáří vaši zahradu teplými barvami i v době, kdy se léto pomalu chýlí ke konci. Tyto odolné rostliny s květy v odstínech žluté, oranžové a červené kvetou od července až do října a přitahují do zahrady motýly a další opylovače. Zápleváky preferují slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Jsou nenáročné na péči, stačí jim dopřát dostatek vláhy a na jaře je seříznout až k zemi. Díky své výšce, která se pohybuje od 60 do 150 cm, se hodí do zadních partií trvalkových záhonů, kde vytvoří působivou kulisu pro nižší druhy. Mezi oblíbené kultivary patří například 'Moerheim Beauty' s měděně červenými květy, 'Waltraut' s jasně žlutými květy nebo 'Rubinzwerg' s kompaktním vzrůstem a tmavě červenými květy.
Krásnoočko (Coreopsis)
Krásnoočko patří mezi trvalky, které dokáží rozzářit zahradu i na podzim, kdy už mnoho jiných květin dávno odkvetlo. Tyto veselé květiny s jasnými barvami květů, připomínající malé sluníčka, zkrášlí každý záhon od léta až do prvních mrazů. Existuje mnoho druhů krásnooček, některé kvetou již od června, jiné zase až do října. Pro podzimní zahradu jsou vhodné například odrůdy 'Early Sunrise' s poloplnými žlutými květy, 'Moonbeam' s bledě žlutými květy, nebo 'Ruby Frost' s vínově červenými květy a bílým lemováním. Krásnoočka preferují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Jsou nenáročná na péči a odolná vůči suchu. Pro bohaté kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Krásnoočka se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Trvalky kvetoucí na podzim, jako je i krásnoočko, jsou skvělou volbou pro ty, kteří si chtí užít barevnou zahradu po celý rok.
Oměj (Aconitum)
Oměj (Aconitum) patří mezi impozantní trvalky, které svými elegantními květy rozzáří zahradu i na podzim, kdy už mnohé rostliny dávno odkvetly. Tyto majestátní rostliny, dorůstající do výšky až 1,5 metru, jsou typické svými tmavě zelenými, lesklými listy a hrozny květů v odstínech modré, fialové, bílé či žluté. Ačkoliv je oměj krásný na pohled, je důležité si uvědomit, že se jedná o prudce jedovatou rostlinu. Všechny části rostliny obsahují alkaloid akonitin, který může být při požití i dotyku nebezpečný. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti při manipulaci s omějem a v žádném případě ho nepěstovat v dosahu dětí či domácích zvířat. Pokud i přes jeho toxicitu toužíte po jeho kráse na vaší zahradě, zvolte raději některý z méně jedovatých kultivarů a vždy používejte ochranné rukavice při jeho pěstování a manipulaci s ním. Oměj preferuje polostinné stanoviště s vlhčí, humózní půdou. Hodí se do smíšených trvalkových záhonů, kde vynikne jeho krása v kombinaci s jinými podzimními trvalkami, jako jsou astry, rozchodníky či třapatky.
Hvězdnice (Symphyotrichum)
Hvězdnice, latinsky známá jako Symphyotrichum, je rod rostlin, který zahrnuje nespočet druhů a kultivarů. Pro milovníky podzimních barev jsou hvězdnice doslova požehnáním. Tyto trvalky kvetoucí na podzim nám totiž svými zářivými květy připomínají, že i když se léto chýlí ke konci, zahrada může hrát všemi barvami. Květy hvězdnic se objevují v široké škále barev od bílé a růžové, přes fialovou a modrou až po sytě rudou. Svou stavbou připomínají drobné hvězdičky, odtud také jejich český název. Hvězdnice jsou relativně nenáročné na pěstování. Vyhovuje jim slunné stanoviště a dobře propustná půda. Informace o trvalkách kvetoucích na podzim, mezi které hvězdnice neodmyslitelně patří, se dají dohledat v řadě zahradnických publikací a na specializovaných webových stránkách. Díky své odolnosti a dlouhé době kvetení jsou hvězdnice skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí užít krásu květů i v pozdním létě a na podzim.
Plamének (Clematis)
Plaménky (Clematis) jsou oblíbené popínavé rostliny, které zdobí naše zahrady svými krásnými květy v mnoha barvách a tvarech. Většina druhů plaménků kvete na jaře a v létě, ale existují i takové, které nás potěší svými květy i na podzim. Mezi ně patří například Clematis terniflora, známý také jako sladce vonící plamének, který kvete od srpna do října bílými vonnými květy. Další možností je Clematis viticella, kultivar 'Purpurea Plena Elegans', který kvete od července do září plnými purpurovými květy. Tyto plaménky jsou ideální pro výsadbu k pergolám, plotům nebo trelážím, kde se jejich dlouhé výhony mohou pnout a vytvářet tak atraktivní kvetoucí stěny.
Pro bohaté kvetení plaménků na podzim je důležité zajistit jim dostatek slunce a propustnou, humózní půdu. Během vegetace je vhodné je pravidelně zalévat a přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny. Po odkvětu je vhodné provést řez, který podpoří růst nových výhonů a bohatší kvetení v dalším roce.
Suchokvět (Helichrysum)
Suchokvět, známý také pod latinským názvem Helichrysum, je oblíbenou trvalkou, která svými zářivými květy rozzáří podzimní zahradu. Jeho název je odvozen od vzhledu květů, které si i po usušení zachovávají svůj tvar a barvu. Pro tuto vlastnost je suchokvět oblíbený k tvorbě suchých vazeb a dekorací. Existuje mnoho druhů suchokvětů, které se liší výškou, tvarem i barvou květů. Mezi nejznámější patří Helichrysum bracteatum, který dorůstá výšky až 1 metru a pyšní se velkými květy v odstínech žluté, oranžové, červené a růžové. Pro menší zahrady je vhodnější Helichrysum italicum, který dorůstá výšky pouze 30 cm a má drobnější, žluté květy s intenzivní kořenitou vůní. Suchokvěty preferují slunné stanoviště s propustnou půdou. Jsou nenáročné na péči a odolné vůči suchu. Pro bohaté kvetení je vhodné rostliny na jaře seříznout. Suchokvěty jsou skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou trvalku kvetoucí na podzim, která jim přinese do zahrady zářivé barvy a zároveň poslouží k tvorbě krásných dekorací.
Perovskie (Perovskia atriplicifolia)
Perovskie (Perovskia atriplicifolia), známá také jako ruská šalvěj, je atraktivní trvalka, která svými modrofialovými květy rozzáří podzimní zahradu. Kvete od srpna až do října, čímž prodlužuje období barevnosti v zahradě i v době, kdy už mnoho jiných rostlin odkvétá. Tato odolná trvalka dorůstá do výšky 90 až 120 cm a vytváří vzdušné keře s úzkými, stříbřitě zelenými listy, které připomínají levanduli. Pro bohaté kvetení vyžaduje perovskie slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Je tolerantní k suchu a netrpí na choroby ani škůdce. Díky svému půvabu a nenáročnosti se perovskie stává stále oblíbenější volbou pro podzimní zahrady. Hodí se do smíšených trvalkových záhonů, štěrkových záhonů i k lemování chodníků.
Sadec (Eupatorium)
Sadec (Eupatorium) je rod rostlin, který zahrnuje mnoho druhů trvalek, z nichž některé nás svými květy těší i na podzim. Tyto podzimní krásky vnášejí do zahrady barevnost i v době, kdy se většina ostatních rostlin již chystá k zimnímu spánku. Sadce kvetou drobnými kvítky uspořádanými v bohatých květenstvích, která lákají včely a motýly. Pro podzimní kvetení jsou oblíbené zejména druhy s růžovými, fialovými a bílými květy.
Při výběru trvalek kvetoucích na podzim je důležité zohlednit stanoviště. Sadce preferují slunná až polostinná místa s vlhčí, ale dobře propustnou půdou. Péče o ně není náročná – stačí odstraňovat odkvetlá květenství a na jaře rostliny seříznout. Díky své nenáročnosti a atraktivnímu vzhledu jsou trvalky kvetoucí na podzim, včetně sadců, skvělou volbou pro každou zahradu.
Publikováno: 24. 11. 2024
Kategorie: domov