Rozkveťte si domov s krásou begónií

Behonie

Původ a rozšíření begónií

Rod begónií pochází z tropických a subtropických oblastí celého světa, s největší druhovou rozmanitostí v Jižní Americe. Begonie se vyskytují v různých biotopech, od vlhkých lesů po horské svahy, a rostou jako byliny, keře nebo i epifyty na stromech. První zmínky o begóniích pocházejí ze 17. století, kdy je objevil francouzský botanik Charles Plumier na ostrově Hispaniola (dnešní Haiti a Dominikánská republika). Plumier pojmenoval rostliny po Michelovi Begonovi, francouzském guvernérovi ostrova a vášnivém sběrateli rostlin. Od té doby bylo popsáno přes 1 900 druhů begónií a nespočet kultivarů, které se liší tvarem, barvou listů i květů. Begonie se staly oblíbenými okrasnými rostlinami pro svou nenáročnost, pestrost a dlouhou dobu kvetení. Pěstují se v domácnostech, na balkonech, terasách i v zahradách po celém světě.

Charakteristika a vzhled begónií

Begónie jsou oblíbené pokojové rostliny, které se pěstují pro své krásné listy a květy. Existuje více než 1 000 druhů begónií a ještě více hybridů. Begónie pocházejí z tropických a subtropických oblastí celého světa. Begónie se dělí do tří hlavních skupin: hlíznaté, voskovité a královské. Hlíznaté begónie mají velké, nápadné květy, které se objevují v létě. Voskovité begónie mají menší květy a lesklé, voskovité listy. Královské begónie se pěstují pro své velké, barevné listy. Listy begónií mohou být různě tvarované a zbarvené. Některé druhy mají listy zelené, jiné červené, hnědé, stříbrné nebo s kresbou. Květy begónií jsou obvykle drobné a nenápadné, ale existují i druhy s velkými, nápadnými květy. Květy mohou být bílé, růžové, červené, oranžové nebo žluté. Begónie jsou relativně nenáročné rostliny na pěstování. Potřebují světlé stanoviště, ale nesnášejí přímé slunce. Substrát by měl být propustný a mírně kyselý. Begónie zaléváme pravidelně, ale zemina by neměla být trvale mokrá.

Druhy begónií: hlíznaté, voskovky…

Svět begónií je úchvatně pestrý. Mezi nejznámější druhy patří bezesporu begonie hlíznaté. Ty nás okouzlují svými velkými, barevnými květy, které připomínají růže. Begonie hlíznaté jsou ideální pro pěstování v nádobách na balkonech a terasách. Další oblíbenou skupinou jsou begonie voskovky. Ty se pyšní lesklými, voskovými listy a drobnými kvítky. Jsou nenáročné na péči a kvetou po celý rok, proto se skvěle hodí i pro začátečníky. Pro milovníky netradičních rostlin jsou tu pak begonie královské s výrazně barevnými, asymetrickými listy. Tyto begonie sice nekvetou tak bohatě jako jiné druhy, ale jejich krása spočívá v jejich okrasných listech.

behonie

Barevná škála květů a listů

Begónie jsou známé svou neuvěřitelnou rozmanitostí, a to se týká i barev. Květy begónií nás okouzlují širokou paletou odstínů, od sněhově bílé přes růžovou, oranžovou, žlutou až po sytě červenou. Nechybí ani odrůdy s květy v pastelových tónech, které působí něžně a romanticky. Některé druhy se pyšní i květy vícebarevnými, s jemnými přechody nebo výraznými kontrasty. Listy begónií jsou neméně atraktivní. Můžeme se setkat s listy v odstínech zelené, od světle limetkové až po temně smaragdovou. Mnoho druhů má listy zdobené kresbou, která může být stříbrná, bílá, červená nebo fialová. Pestrolisté begónie jsou oblíbené pro svůj dekorativní vzhled a schopnost rozzářit interiér i bez květů. Při výběru begónie se proto řiďte nejen tvarem květů a listů, ale i jejich barvou, která dotvoří celkový dojem z rostliny.

Pěstování begónií: tipy a rady

Begónie patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny a není se čemu divit. Pestrá paleta barev a tvarů květů, ale i listů, z nich dělá vítanou dekoraci do bytu i na balkon. Pěstování begónií není nijak zvlášť náročné, stačí dodržovat pár základních pravidel. Begónie mají rády světlé stanoviště, ale bez přímého slunce, které by mohlo popálit listy. Ideální je proto umístit je na okno orientované na východ nebo západ. Co se týče zálivky, begónie potřebují pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Substrát by měl být stále mírně vlhký, ale ne mokrý. Vhodné je také rostliny pravidelně rosit, ale dávejte pozor, abyste nezasáhli květy, které by mohly začít hnít. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, je vhodné begónie pravidelně přihnojovat hnojivem na kvetoucí rostliny.

Ideální stanoviště pro begonie

Begónie pocházejí z tropických a subtropických oblastí, proto pro svůj růst a kvetení potřebují dostatek světla, ale ne přímé slunce. Ideální je pro ně stanoviště s rozptýleným světlem, například na parapetu okna orientovaného na východ nebo západ. Na jižním okně by mohlo dojít k popálení listů. Begónie také nemají rády průvan a prudké změny teplot. Optimální teplota pro jejich pěstování se pohybuje mezi 18-24 °C. V létě je můžete umístit i ven, na balkon nebo terasu, ale vždy na místo chráněné před větrem a deštěm.

Zálivka a hnojení begónií

Begónie sice milují vlhkou půdu, ale nesnáší přemokření. Zalévejte je proto pravidelně, ale s mírou, až substrát na povrchu proschne. Voda by nikdy neměla stát v misce pod květináčem. V ideálním případě zalévejte ráno, abyste předešli vzniku houbových chorob. Během horkých letních dnů dopřejte begóniím zálivku častěji, v zimě naopak zálivku omezte.

behonie

Pro bohaté kvetení je důležité begónie pravidelně přihnojovat. Během vegetačního období, od jara do podzimu, je vhodné hnojit jednou za 14 dní tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Hnojivo aplikujte vždy na vlhký substrát, abyste zabránili spálení kořenů. V zimě, kdy begónie odpočívají, hnojení omezte na minimum nebo jej úplně vynechejte.

Množení begónií: řízky, hlízy

Begónie patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny a není divu. Jejich pestrobarevné květy a listy jsou pastvou pro oči a péče o ně není nijak náročná. Pokud chcete svou sbírku begónií rozšířit, máte na výběr ze dvou základních metod množení: řízky a hlízami. Množení řízky je ideální pro begónie, které netvoří hlízy. Na jaře nebo začátkem léta odstřihněte zdravý, asi 10 cm dlouhý řízek s několika listy. Řez veďte těsně pod listem. Spodní listy odstraňte a řízek zapíchněte do substrátu pro řízkování. Pro rychlejší zakořenění můžete použít stimulátor. Řízky udržujte v teple a vlhku, dokud nezakoření, což trvá obvykle 3-4 týdny. Poté je můžete přesadit do květináčů. Množení hlízami je vhodné pro hlíznaté begónie. Na podzim, po odumření nadzemní části, hlízy vyjměte ze země a očistěte je. Skladujte je na suchém a chladném místě. Na jaře hlízy zasaďte do květináčů s kvalitním substrátem. Hlízy by měly být zasazeny asi 2 cm hluboko a 5 cm od sebe. Begónie umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Pravidelně je zalévejte a přihnojujte.

Choroby a škůdci begónií

Begónie, ač krásné a oblíbené pokojové rostliny, bohužel nejsou imunní vůči chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří plíseň šedá, která se projevuje šedým povlakem na listech a květech. Příčinou bývá nadměrná vlhkost a nedostatečné větrání. Padlí se projevuje bílým moučnatým povlakem, nejčastěji na listech. Obě tyto choroby je nutné řešit fungicidním přípravkem. Mezi škůdce, kteří begónie napadají, patří mšice, svilušky a molice. Mšice a molice se živí rostlinnými šťávami a způsobují deformaci listů. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na spodní straně listů. Proti těmto škůdcům lze bojovat insekticidními přípravky. Důležitá je prevence - pravidelná kontrola rostlin, dostatečné větrání a vyhýbání se přemokření substrátu.

behonie

Použití begónií: truhlíky, závěsy

Begónie patří mezi nejoblíbenější balkonové květiny a není divu. Jejich krása a pestrost květů v kombinaci s nenáročností péče z nich dělá ideální volbu pro oživení oken, balkonů i teras. Truhlíky přetékající begóniemi v sytých barvách zkrášlí každé okno a dodají mu veselý nádech. Pro závěsné koše a květináče se hodí spíše převislé odrůdy begónií, které vytváří efektní kaskády květů. Při výběru begónií do truhlíků a závěsů je důležité zohlednit stanoviště. Begónie preferují spíše polostín a chráněné místo před větrem a prudkým deštěm. Půda by měla být propustná a bohatá na živiny. Pravidelná zálivka a hnojení zajistí bohaté kvetení po celé léto. Pro dosažení kompaktního růstu je vhodné rostliny zaštipovat. Begónie se snadno kombinují s jinými letničkami, jako jsou například petúnie, muškáty nebo lobelky. Vytvořte si pestré a originální květinové aranžmá, které rozzáří váš domov.

Porovnání vlastností běžných druhů begónií
Druh Typ listů Květ Náročnost pěstování
Begonia semperflorens (Ledová begonie) Lesklé, voskové Drobné, růžové, červené nebo bílé Nízká
Begonia rex (Královská begonie) Velké, barevné, s výraznou kresbou Nenápadné Střední
Begonia tuberhybrida (Hlíznatá begonie) Zelené, zubaté Velké, barevné, jednoduché nebo plné Vyšší

Begonie v interiéru i exteriéru

Begonie patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny, ale věděli jste, že se jim daří i venku? Ať už hledáte rostlinu, která rozzáří váš domov, nebo chcete dodat zahradě trochu barvy, begonie je skvělou volbou. Existuje více než 1 000 druhů begonií a nespočet odrůd. Liší se barvou, tvarem listů i květů. Begonie se dělí do tří hlavních skupin: hlíznaté, voskovité a královské. Hlíznaté begonie mají velké, nápadné květy a pěstují se nejčastěji v nádobách. Voskovité begonie mají lesklé, voskové listy a drobnější květy. Jsou nenáročné na péči a daří se jim jak v interiéru, tak i exteriéru. Královské begonie se pěstují především pro své dekorativní listy, které mohou mít různé barvy a vzory. Péče o begonie se liší v závislosti na druhu, ale obecně platí, že preferují světlé stanoviště bez přímého slunce. Půda by měla být dobře propustná a mírně vlhká. Během vegetačního období je vhodné begonie pravidelně přihnojovat. S trochou péče vám begonie budou dělat radost svými krásnými květy nebo listy po mnoho let.

behonie

Begonie, ty královny stínu, s listy sametově hebkými jako letní noc a květy hýřícími barvami od něžné růžové po ohnivou červeň, si podmaňují srdce milovníků rostlin už po staletí. Jejich krása je křehká a zároveň plná života, připomínající nám pomíjivost okamžiku a sílu přírody.

Dobromila Zahradníková

Zajímavosti o begoniích: historie, jména

Begónie, tyto oblíbené pokojové i venkovní rostliny, s námi sdílí bohatou historii. Věděli jste, že jejich jméno pochází od Michela Begona, francouzského botanika ze 17. století? Begon byl vášnivým sběratelem rostlin a právě on se zasloužil o to, že se begónie z jejich domoviny v tropických a subtropických oblastech světa rozšířily do Evropy. Dnes existuje přes 1 900 druhů begónií a nespočet kultivarů, které se liší tvarem listů, barvou květů i vzrůstem. Od drobných, plazivých druhů po mohutné rostliny s listy o průměru až 30 cm, begónie nabízejí nepřeberné možnosti pro dekoraci interiérů i zahrad. Zajímavostí je, že se begónie dělí do tří základních skupin podle typu kořenů: na begónie s hlíznatými kořeny, s vláknitými kořeny a s oddenky. Každá skupina má svá specifika v pěstování a péči. Ať už si vyberete jakoukoli, s trochou pozornosti vám begónie budou dělat radost svými krásnými květy a listy po dlouhou dobu.

Publikováno: 24. 11. 2024

Kategorie: domov